ICLD:s nya styrelse på plats

Vid föreningsmötet den 25 april presenterades ICLD:s nya styrelse, där både nya ledamöter och en ny ordförande har tagit plats.

– Det är ett hedersamt uppdrag att få bli ordförande i en organisation som verkligen gör skillnad i världen, säger Marcus Stolte Holmberg, SKR, som är ICLD:s nya ordförande.

Två nya ledamöter tar plats i ICLD:s styrelse vid sidan av nye ordförande Marcus som till vardags är chef för internationella sektionen på Sveriges kommuner och regioner, SKR. Det är Ulrika Stöök, utvecklingsledare på SKR, och Kristina Jönsson som är docent vid Lunds universitet. Stefaan de Maecker, Region Gotland sitter sedan tidigare som ledamot i styrelsen.

Den nya styrelsen vill arbeta för att få fler kommuner och regioner att engagera sig i ICLD:s verksamhet.

– Kommunerna behöver förstå hur ett engagemang via ICLD kan göra skillnad, säger Marcus Stolte Holmberg.
Det handlar bland annat om att ta hjälp av tidigare engagerade kommuner och regioner, som kan visa upp goda exempel och dela med sig av sina partnerskapserfarenheter, menar Marcus.

Vi välkomnar de nya styrelsemedlemmarna och ser framemot ett fint samarbete!